05
jan 22

Socialrådgivning – opdateret information om støttemuligheder

Vi har opdateret informationen på vores hjemmeside om muligheder for støtte til personer med cystisk fibrose og til forældre til børn med cystisk fibrose med blandt andet de nye takster for 2022.

Alle siderne med information om støttemuligheder ligger under menupunktet Socialrådgivning og støtte, som er delt op i henholdsvis information til voksne med cystisk fibrose og information til forældre til børn med cystisk fibrose.

For voksne med cystisk fibrose er der opdateringer på siderne om arbejdsliv, førtidspension, §56-aftale, hjælp til merudgifter, sygedagpenge, tilskud til medicin, transport og uddannelse.

For forældre til børn med cystisk fibrose er der opdateringer på siderne om hjælp til merudgifter, hjælp til tabt arbejdsfortjeneste, overgangen fra barn til voksen og transport.

Cystisk Fibrose Foreningen tilbyder gratis socialrådgiverassistance til foreningens medlemmer, og har du for eksempel brug for hjælp til at søge støtte, kan du kontakte foreningens socialrådgiver Vibeke Larsen. Læs mere om socialrådgivningstilbuddet og find kontaktoplysninger på Vibeke her.