03
okt 22
Nyhed

Fokus på organdonation hele ugen

Lørdag den 8. oktober er Organdonationsdag 2022, og i hele denne uge sætter Cystisk Fibrose Foreningen ekstra fokus på organdonation i samarbejde med Dansk Center for Organdonation og en lang række andre patientforeninger. Det gør vi med kampagnen Den gule organ-and og personlige historier om personer med cystisk fibrose, som har organtransplantation helt tæt inde på livet. Følg med på vores sociale medier og hjælp os med at dele vores og de frivilliges opslag i løbet af ugen.

Det er vigtigt for Cystisk Fibrose Foreningen at bidrage til at øge opmærksomheden på vigtigheden af at tage stilling til organdonation, da flere med cystisk fibrose på et tidspunkt får brug for en organtransplantation for at overleve.

Frivillige laver Gule organ-ænder og sætter ud i hele landet

Den Gule Organ-and er vores lille maskot, som skal bringe smil på folks læber, samtidigt med at den henleder deres opmærksomhed på det vigtige emne organdonation.

Foreningens fantastiske frivillige strikker, hækler, klippeklistrer, filter, folder og maler de små ænder og sætter dem i løbet af uge 40 ud på offentlige steder med et skilt om halsen med budskabet om at tage snakken og en historie om en person med cystisk fibrose, som er i live i dag, fordi andre havde valgt at donere sine organer. Dem der finder ænderne kan enten tage dem med sig hjem eller sætte dem et nyt sted, så andre kan finde dem.

I år har over 110 frivillige lavet mere end 3.500 ænder til kampagnen.

Kendte danskere støtter sagen – se hvilke i løbet af uge 40

Udover vores frivillige andeproducenter har Cystisk Fibrose Foreningen en række engagerede, kendte ambassadører, der hjælper med at udbrede budskabet blandt deres mange følgere på sociale medier.

Følg med på Facebook og Instagram i løbet af ugen og se, hvilke kendte danskere, der støtter op om projekt Den gule organ-and i år. Du kan tjekke under hashtaggene #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2022 og #cystiskfibroseforeningen.

Sådan kan du være med til at sætte fokus på organdonation i uge 40

Du kan støtte kampagnen og være med til at sætte fokus på organdonation ved at dele opslag med gule ænder, tagge dine venner, tage billeder når du møder en and på din vej og dele dem på dine egne sociale medier. Lad os sammen sætte fokus på organdonation ved sørge for, at Den gule organ-and bliver delt og set vidt og bredt.

Husk at bruge hashtaggene #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2022 og #cystiskfibroseforeningen.

Følg med på vores Facebookside og vores Instagramside.

Læs mere om Den gule organ-and.

Læs mere om Cystisk Fibrose Foreningens arbejde for at sætte fokus på organdonation.