21
feb 23

Helle Ousted stopper som direktør for Cystisk Fibrose Foreningen

Cystisk Fibrose Foreningens direktør gennem 10 år stopper i foreningen for at udleve sin drøm om at opleve verden. Helle Ousted har medvirket til mærkbare resultater og forlader en styrket forening, vi skal bygge videre på, siger bestyrelsesformand Sune Schackenfeldt.

”Jeg er stolt af den forening, som vi i fællesskab har udviklet i de seneste 10 år. Vi har opnået nogle fantastiske patientpolitiske resultater, og vi har en forening, som er der for og med medlemmerne,” sådan siger Helle Ousted, der i de sidste 10 år har været direktør for Cystisk Fibrose Foreningen.

Men nu er det tid til at give stafetten videre, som Helle Ousted siger. Derfor stopper hun som direktør for Cystisk Fibrose Foreningen:
”Når jeg ønsker at stoppe nu, så er det, fordi jeg synes, vi har opnået et stærkt fundament, som foreningen kan bygge videre på. Og jeg synes, at det vil være sundt for foreningen at få en ny profil til at føre foreningen videre herfra,” fortæller Helle Ousted.

Som direktør har Helle Ousted i samarbejde med medlemmer, bestyrelsen, sekretariatet og andre samarbejdspartnere og interessenter skabt imponerende resultater: adgang til banebrydende medicin, hæleprøvescreening af nyfødte, målsætningsbaseret ledelse af foreningen og øget medlemsdemokrati såvel som et stort udbud af aktiviteter og hjælp til medlemmerne – blot for at nævne nogle få.

Hertil kommer, at foreningens arbejde i de seneste 10 år har ført til et øget kendskab til og bevidsthed om cystisk fibrose både politisk og i den brede offentlighed.

Af samme grund er man også i foreningens bestyrelse kede af at skulle sige farvel til Helle Ousted, fortæller bestyrelsesformand Sune Schackenfeldt:

”Vi er selvfølgelig kede af at skulle undvære Helle, men samtidig er vi enormt taknemmelige for det store arbejde, hun har gjort – og for, at hun som direktør har været så nærværende og interesseret i medlemmerne og deres liv. Helle har været med at styrke vores forening, så vi i dag står i en god position, hvor en ny direktør kan arbejde videre med at sikre medlemmernes interesser.”

Helle Ousted kom fra en stilling i Scleroseforeningen, da hun overtog ledelsen af Cystisk Fibrose Foreningen i 2013. Og det har ikke bare været et arbejde, fortæller hun, men en hjertesag:

”Jeg brænder stadig for sagen, og når jeg stopper nu, så er det heller ikke for at gå direkte videre til en anden forening. I stedet vil jeg udleve en anden drøm. Min mand og jeg har begge valgt at sige vores job op for at tage et-to år ud af kalenderen, hvor vi vil vandre i Danmark, Norden og Sydeuropa og bare have ro og tid til fordybelse,” fortæller Helle Ousted.

Selvom Helle Ousted ser frem til at rejse med sin mand, er det alligevel svært at tage afsked med Cystisk Fibrose Foreningen, fortæller hun:
”Igennem årene har jeg fulgt vores medlemmer og lært mange af dem og deres familier at kende. Det har gjort et kæmpe indtryk på mig, og foreningens seje medlemmer er en kæmpe drivkraft for mig. Det har været en fornøjelse at arbejde for sagen,” siger Helle Ousted.

Helle Ousted stopper som direktør for Cystisk Fibrose Foreningen, når en ny direktør er blevet ansat i løbet af sommeren 2023. Ved Cystisk Fibrose Foreningens generalforsamling den 26. april har alle medlemmer mulighed for at deltage fysisk eller virtuelt og sige farvel til Helle Ousted.

Stillingen er offentliggjort og kan ses her Stærk direktør søges.