04
okt 21

Fokus på organdonation i hele uge 40

Lørdag den 9. oktober er Organdonationsdag 2021 i Danmark, og der sættes i hele uge 40 ekstra fokus på organdonation. Cystisk Fibrose Foreningen er med til at skabe opmærksomhed om dette vigtige emne med kampagnen Den Gule Organ-and. Husk at tage et billede og del på dine sociale medier, hvis du møder en af de 5.700 gul organ-ænder og del opslag om organdonation. Sådan kan du hjælpe med at udbrede budskabet om at tage snakken om organdonation.

Flere med cystisk fibrose får på et tidspunkt brug for en organtransplantation for at overleve. Derfor er det vigtigt for Cystisk Fibrose Foreningen at bidrage til at øge opmærksomheden på vigtigheden af at tage stilling til organdonation, og vi sætter i hele uge 40, og på Organdonationsdagen, fokus på det vigtige emne med kampagnen Den gule organ-and og med historier om personer med cystisk fibrose, hvis liv blev reddet, fordi de kunne få et nyt organ. 

Frivillige laver gule organ-ænder og sætter ud i hele landet

Den Gule Organ-and er vores lille maskot, som skal bringe smil på folks læber, samtidigt med at den henleder deres opmærksomhed på det vigtige emne organdonation.

Foreningens fantastiske frivillige laver ænderne derhjemme som strikkede, hæklede, klippeklistrede, filtede, i perleplader eller noget helt andet, og sætter dem i løbet af uge 40 ud i det offentlige rum med et skilt om halsen med budskabet om at tage snakken og en historie om en person med cystisk fibrose, som er i live i dag, fordi andre havde valgt at donere sine organer.

I år har over 180 frivillige lavet mere end 5.700 ænder til kampagnen.

Kendte danskere støtter sagen

Udover vores frivillige andeproducenter har Cystisk Fibrose Foreningen en række engagerede, kendte ambassadører, der hjælper med at udbrede budskabet blandt deres mange følgere på sociale medier.

Følg med på Facebook og Instagram i løbet af ugen og se, hvilke kendte danskere, der støtter op om projekt Den gule organ-and i år. Du kan tjekke under hashtaggene #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2020 og #cystiskfibroseforeningen.

Sådan kan du være med til at sætte fokus på organdonation i uge 40

Du kan støtte kampagnen og være med til at sætte fokus på organdonation ved at dele opslag med gule ænder, tagge dine venner, tage billeder når du møder en and på din vej og dele dem på dine egne sociale medier. Lad os sammen sætte fokus på organdonation ved sørge for, at Den gule organ-and bliver delt og set vidt og bredt.

Husk at bruge hashtaggenen #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2021 og #cystiskfobroseforeningen.

Læs mere om Cystisk Fibrose Foreningens arbejde for at sætte fokus på organdonation her.

Læs mere om Den gule organ-and.