Sådan folder du Den gule organ-and

Den gule organ-and kan laves på mange forskellige måder. En af dem er at folde den i papir. Her i videoen kan du se, hvordan du folder en fin, gul organ-and.

Du skal bruge papir, saks og skabelonen, som du finder bagerst i den skrevne vejledning her samt en printer.

Foldeanden er udviklet til Cystisk Fibrose Foreningen af Cecilie Stokholm, og her i videoen viser hun trin for trin, hvordan du selv folder en and:

For at se videoen skal du tillade alle cookies på vores hjemmeside. Du kan ændre din cookieaccept her (klik på linket Ændring af samtykke). 

Du kan også se en trin for trin-vejledning i, hvordan du folder anden samt læse mere om Den gule organ-and her.

I ugen op til Organdonationsdagen sættes ænderne ud på offentlige steder hvor andre kan finde dem og blive inspireret til at tage snakken om organdonation. Ænderne skal have et lille skilt om halsen med information. Dem kan du få ved at skrive en mail til kontor@cff.dk med dit navn, adresse og antal skilte. Så sender vi dem til dig.