24
apr 15
Historier om cystik fibrose
Nu smiler jeg igen ... Eet ar, men to operationer
Jeg hedder Michelle og er 20 år. Jeg har sygdommen cystisk fibrose. Jeg er transplanteret to gange på grund af min sygdom, men jeg har kun eet ar. Første gang var en levertransplantation i 2011. Anden gang var en lungetransplantation i 2014 på grund af bakterier som havde ødelagt mine lunger.
Min lungetransplantation har betydet, at jeg nu elsker livet igen. Da jeg var på venteliste, ville jeg bare gerne dø. Det hele var alt for hårdt og jeg følte, at jeg led hele tiden.
Nu vil jeg lære engelsk og jeg vil gerne ud at se verden. Jeg vil også gerne have børn, men det hele kommer an på, hvordan det går med mine nye lunger.
Jeg håber, at jeg kan leve mange år med mine transplantationer. Tænk hvis jeg kan blive 50 år. Det vil være stort for mig. Nu smiler jeg igen, og jeg er meget glad for at andre har doneret organer, så jeg kunne få en ny lever og lunger.
Af Michelle Nielsen