13
jun 17
Fysisk aktivitet, Indsamling

Tour de Sjælland tramper i pedalerne for børn og voksne med cystisk fibrose

Fra den 14. til den 17. juni afvikles den 5. udgave af cykelløbet Tour de Sjælland, som har til formål at samle penge ind til Cystisk Fibrose Foreningens arbejde. I både 2015 og 2016 havde Tour de Sjælland også valgt at cykle til fordel for børn og voksne med cystisk fibrose.

Flere deltagere har tilknytning til cystisk fibrose

Det er ikke tilfældigt, at Tour de Sjælland har valgt at støtte netop Cystisk Fibrose Foreningens arbejde for børn og voksne med cystisk fibrose. Flere af personerne, som deltager i cykelløbet, har nemlig selv tilknytning til cystisk fibrose.

En af dem er Jesper Petersen, som også er en af arrangørerne bag løbet. Han har selv mistet en søn, som led af cystisk fibrose. Derudover er der flere af de andre deltagende cykelryttere, som er forældre til et barn med cystisk fibrose, og det er derfor en særlig vigtig sag for dem at cykle for.

650 km på fire dage

På de 4 dage fra den 14. til 17. juni skal rytterne tilbagelægge 650 km med depoter for cirka hver 50 km. På tredjedagen passerer de bl.a. et depot ved Cystisk Fibrose Foreningens sekretariat, som ligger i Handicaporganisationers Hus i Taastrup.

Her ankommer de omkring kl. 9.30 og vil blive modtaget med jubel og musik, og der vil være mad og drikke til deltagerne, så energidepoterne er fyldt helt op, når de begiver sig videre ud på de små sjællandske landeveje.

Touren afsluttes i Jyderup lørdag den 17. juni, hvor holdet bag Tour de Sjælland overrækker en check med resultatet fra løbet til Helle Ousted, som er direktør for Cystisk Fibrose Foreningen.

Ung fyr med cystisk fibrose cykler med

Thomas Bardenfleth fra København er 25 år og har selv cystisk fibrose, og han skal også cykle med på en af etaperne af cykelløbet. Det har han valgt at gøre, fordi han gerne vil støtte op om det gode formål, og samtidig er det godt for hans helbred.

– Cystisk fibrose skader lungerne rigtig meget, og netop derfor er det essentielt at holde sig aktiv. Jeg kan tydeligt mærke og måle, at min lungefunktion forbedrer sig, når jeg er inde i en god træningsperiode, og derfor er træningstiltag som Tour de Sjælland gode, fordi de kombinerer fysisk aktivitet med et hyggeligt socialt fællesskab – og samtidig samler penge ind til et vigtigt formål, siger Thomas Bardenfleth og fortsætter:

– På grund af den store risiko for krydsinfektion i blandt cystisk fibrose patienter er jeg den eneste cyklist med cystisk fibrose, så jeg glæder mig til at give den gas på vegne af os alle og sige tak til alle, der er med inde over projektet – cyklister, arrangører, heppere og hjælpere.

Masker skal skabe opmærksomhed

Under cykelløbet og ved nogle af depoterne vil de deltagende og de heppende bære masker, og det er der en helt særlig grund til. Det er for at sætte fokus på en af de helt store udfordringer ved cystisk fibrose:

– Når man har cystisk fibrose, er man meget modtagelig over for alvorlige bakterier, der ikke rammer raske. Bakterierne går bl.a. ned og nedbryder lungerne. Det betyder, at man skal tage en masse forholdsregler for at undgå at få bakterier, fortæller Helle Ousted, direktør for Cystisk Fibrose Foreningen og fortsætter:

– En af de forholdsregler er, at man nogle gange kan være nødt til at tage en maske på. Det er mest, når man skal være sammen med andre, som også har cystisk fibrose. De kan nemlig smitte hinanden med disse bakterier. Til Tour de Sjælland tager vi maskerne på, fordi vi gerne vil skabe øget opmærksomhed omkring cystisk fibrose, som ofte er en overset sygdom trods dens alvor.

Holdet bag Tour de Sjælland

Holdet bag Tour de Sjælland består af 7 cykelmotionister i alderen 40 til 60 år med base i Jyderup-området. De har sammen dannet en nonprofit-forening, som med forskellige motionscykelevents har til formål at samle penge ind til velgørende formål.

De 75 deltagerpladser til Tour de Sjælland 2017 var solgt blot 2 timer, efter tilmeldingen åbnede. Du kan finde information om Tour de Sjællands rute på deres hjemmeside.

Hvis du befinder dig i nærheden af et af depoterne, når rytterne kommer forbi, er du velkommen til at komme og heppe på dem og ønske dem en fortsat god tur.

Hvis du har spørgsmål vedrørende Tour de Sjælland, er du meget velkommen til at kontakte Helle Ousted på mail ho@cff.dk eller telefon 22 33 45 49 eller til Jesper Petersen fra Tour de Sjælland på mail jesper@redder.dk eller telefon 21 66 68 87.