14
maj 18

Tæt på 700 motorcyklister kørte til fordel for børn med cystisk fibrose

Der var stort fokus på cystisk fibrose, da mellem 500 og 700 motorcyklister, Formanden for Folketingets Sundhedsudvalg Liselott Blixt, Sundhedsministeren Ellen Trane Nørby, Regionrådsformand Anders Kühnau, lotte Heise og "Black Top Team deltog i en MC-tur til fordel for børn med cystisk fibrose. Tusinde tak til Liselott Blixt og MC-klubben Hit The Road, som har stået for hele arrangementet.

MC-turen til fordel for børn med cystisk fibrose blev afholdt lørdag d. 12. maj 2018.

Det var en flot dag, hvor der var masser af motorlyd, hvor der blev holdt flotte taler og der var fin underholdning med “Black Top Team”. Det var samtidig en dag, hvor der blev bragt interviews og artikler i P4Østjylland, Randers Amtsavis, samt Randers Netavis.

Kl. 13.00 ankom tæt på 700 motorcyklister til Aarhus Universitetshospital Skejby. Herefter blev der budt velkommen af to af medarrangørerne Maria Arianfar og Per Popeye Buchwald. Der blev holdt taler af Sundhedsminister Ellen Trane Nørby, Regionsrådsformand Anders Kühnau, Cystisk Fibrose Foreningens direktør Helle Ousted og Lotte Heise.

Herefter var der underholdning af danse- og debatgruppen “Black Top Team”som bl.a. består af tidligere X-faktor finalist Baraa.

Efter talerne og underholdning kørte de knap 700 motorcyklister i kortege fra Aarhus Universitetshospital Skejby til Randers regnskov, hvor omkring 30 børn kørte med bag på motorcyklerne.

Det er af rigtig stor betydning for foreningens arbejde og alle med cystisk fibrose, at der bliver sat fokus på sygdommen.

Tusinde tak til Liselott Blixt og MC-klubben Hit The Road MC Road, Trine Mygind Sørensen og alle andre som har været med til at arrangere MC-Turen til fordel for børn med cystisk fibrose, der blev afholdt lørdag d. 12. maj 2018.
Der skal også lyde en stor tak til Sundhedsministeren, Regionsrådsformanden, Lotte Heise og de øvrige talere og underholdere og alle deltagerne. Tak for at I stillede op og engagere jer i arbejdet for at skabe bedre og længere liv for børn og voksne med cystisk fibrose.

Herunder link til de forskellige taler, presseomtale og lidt stemningsvideoer og billeder fra dagen.

Velkomst og tak ved to af medarrangørerne Maria Arianfar og Per Popeye Buchwald:

Tale ved Sundhedsminister Ellen Trane Nørby:

Tale ved Regionsrådsformand Anders Kühnau

Tale ved Cystisk Fibrose Foreningens direktør Helle Ousted

Tale ved Lotte Heise:

Mediedækning:

Interview i P4 Østjylland med MC-turens ruteansvarlige Ole Kjøge og Cystisk Fibrose Foreningens Direktør Helle Ousted:

https://www.dr.dk/radio/p4aarhus/p4-weekend-aarhus/p4-weekend-2018-05-12-06-03-2#!01:11:26

Link til artikel i Randers Netavis:

http://randers.netavis.nu/bikere-koerte-boern-cystisk-fibrose/

Link til video i Randers Netavis med stemning og interview:

http://randers.netavis.nu/velgoerenhed-paa-motorcykler-gjorde-forskel/

Artikel i Amtsavisen Randers:

https://amtsavisen.dk/randers/Saa-du-dem-700-bikere-satte-fokus-paa-syge-boern-foran-Randers-Regnskov/artikel/388857

Artikel i Horsens Folkeblad:

https://hsfo.dk/artikel/168441

TV2 Østjylland:

https://www.tv2ostjylland.dk/artikel/wroom-wroom-motorcykler-koerte-i-kortege-saette-fokus-paa-sygdom