15
jun 17
Nyhed

Racerkøreren Christina Nielsen har Cystisk Fibrose Foreningens logo på sin røde Ferrari til Le Mans

Racerkøreren Christina Nielsen har besluttet, at hun vil forsøge at hjælpe Cystisk Fibrose Foreningen, dels ved at skabe opmærksomhed på hendes Le Mans racer, men også økonomisk ved salg af hendes nye bog. Udover at være den første og hidtil eneste danske kvinde på Le Mans, er Christina Nielsen også den eneste kvindelige racerkører, der har vundet et stort internationalt sportsvognsmesterskab, da hun sidste år vandt den amerikanske IMSA serie.

Har selv sygdommen tæt inde på livet

Christina Nielsen, der til dagligt bor tæt på hendes racerteam i Los Angeles, USA, har selv sygdommen tæt inde på livet. Hendes fætter Axel har cystisk fibrose.

– Det er en forfærdelig barsk sygdom, fortæller Christina, der har erfaring i velgørenhed fra USA, hvor hun er medlem af Racing For Kids.

– Min fætter skal spise 350 piller om ugen, ligesom han bruger flere timer dagligt på behandlinger. Andre spiser op til 25.000 piller om året, ligesom de bruger rigtig mange timer dagligt på den livsnødvendige behandling og som regel har flere hospitalsindlæggelser om året. Så hvis jeg med min person kan hjælpe til at skabe opmærksomhed om sygdommen og skaffe penge til Cystisk Fibrose Foreningen, så gør jeg gerne det. Og hvis mine besøg hos børn og voksne med sygdommen kan give en lille oplevelse i en hård hverdag, så kommer jeg gerne. Fælles for dem alle er, at de kæmper hver dag og håber på, at forskerne finder en løsning, der kan kurere eller stoppe sygdommen.

Af stor værdi for alle med cystisk fibrose

– Cystisk fibrose er en alvorlig kronisk multiorgansygdom, som der ikke er så stort kendskab til, fortæller Helle Ousted, Direktør i Cystisk Fibrose Foreningen.

– Det er derfor af meget stor værdi for Cystisk Fibrose Foreningen og alle med cystisk fibrose, at Christina kan være med til at skabe opmærksomhed om sygdommen. Og det er en ekstra bonus, at Christina også er med til at samle penge ind. Vi er selvfølgelig meget stolte af at en så sej racerkører, og Danmarks første kvindelige Le Mans kører, vil hjælpe foreningen. Jeg glæder mig meget til at se foreningens logo på den røde Ferrari til Le Mans.

Christina Nielsen kører i en Ferrari 488 GT3 for team Scuderia Corsa på Le Mans. Her vil raceren blive forsynet med Cystisk Fibrose Foreningens logo.

24 timers løbet Le Mans afvikles i weekenden 17.-18. Juni.PS: Cystisk Fibrose Foreningen har lige fået moderniseret vores logo, og det kan vel næppe få en hurtigere og mere fornem start end at komme på en rød Ferrari til Le Mans kørt af den seje racerkører Christina Nielsen.

Du kan også støtte Cystisk Fibrose Foreningens arbejde på vores indsamling på BetterNow via dette link.