18
okt 17
Nyhed

Organdonationsdagen skabte masser af debat og dialog

Lørdag den 14. oktober var det organdonationsdag i Danmark, og det blev markeret med forskellige events og tiltag i hele landet og gav anledning til debat og dialog om emnet. 

Gule ænder satte fokus på organdonation

Over hele landet havde frivillige kreeret gule ænder, som fik et skilt om halsen med budskabet: Tag snakken om organdonation. I dagene op til I dagene op til organdonationsdagen har de hver især været ude for at placere deres gule organ-ænder på offentlige steder, hvor andre kan finde dem. Målet var at inspirere dem, der fandt ænderne til at tage snakken om organdonation med deres nærmeste og samtidig opfordre deres omgangskreds til at gøre det samme. Læs mere om den gule organ-and her.

Og de var ikke de eneste, der satte gule organ-ænder ud for at sætte fokus på organdonation. Komiker Anders Stjernholm og sangeren Morty var også ude for at placere en gul organ-and og havde i den forbindelse lavet videoer, hvori de fortalte om vigtigheden af at tale om og tage stilling til organdonation. Morty er også ambassadør for Cystisk Fibrose Foreningen, hvor han udover at hjælpe med at sætte fokus på mærkesager også støtter musikalsk, f.eks. ved at spille til foreningens julemarked. I anledning af organdonationsdagen lavede Morty en jingle om den gule organ-and, som du kan høre herunder.

Bubber støttede op om organdonationsdagen

Bubber, som også er ambassadør for Cystisk Fibrose Foreningen, kender til cystisk fibrose og ved, at flere med sygdommen på et tidspunkt i deres liv får brug for en organtransplantation. Derfor valgte han også at støtte op om Organdonationsdagen og den gule organ-and.

– Jeg synes, at det er så vigtigt, at man tager snakken om organdonation, og at man debatterer det, og at man aldrig holder op med at snakke om det. Den her verden handler om, at vi ikke er alene. Vi er en masse sammen, og jo mere man kan stå sammen og hjælpe hinanden, jo bedre er det at leve, fortæller Bubber.

I uge 41 var Bubber også ude for at placere en gul organ-and for at være med til at sprede budskabet om organdonation. Dette blev til en kort video, hvor Bubber udover at sætte anden også fortalte han om organdonationsdagen og vigtigheden af at tage snakken om organdonation med familie og venner. Se videoen herunder:

Personlige historier og opslag om organdonation på sociale medier

I hele uge 41 var der fokus på organdonation på Cystisk Fibrose Foreningens Facebook-side og Instagram. Her delte vi bl.a. illustrationer fra organdonor.dk med information om organdonation, som svarede på nogle af de mest hyppige spørgsmål om organdonation.

Derudover delte vi personlige historier om Patrick, Henning, My og Martin, som alle har cystisk fibrose, og som havde haft brug for en organtransplantation. Deres liv blev reddet, fordi andre havde sagt ja til at donere deres organer efter deres død. Læs deres historier herunder.

Læs Patricks historie her

Læs Hennings historie her

Læs Mys historie her

Læs Martins historie her