26
jun 20

Online aktiviteter er en stor succes – og der kommer mange flere

Efter en flyvende start på Cystisk Fibrose Foreningens COVID-19- sikre medlemsaktiviteter, kan vi konstatere, at de er meget populære. Der har været rift om pladserne og megen hygge og fællesskab. Planlægningen af aktiviteter for resten af 2020 er i fuld gang, og fra august er der en herligt proppet aktivitetskalender.

Vi lagde ud med en strikke- og hæklecafé, hvor deltagerne modtog en hyggelig pakke garn, hæklenåle og lækkerier med posten. Vibeke Larsen og Helle Ousted fra sekretariatet loggede på Zoom og mødtes med de veloplagte deltagere og hyggen ville ingen ende tage. Arrangementet fortsatte ud over den planlagte tid og der blev snakket om alt lige fra stangmasker til cystisk fibrose – og en masse derimellem.

Siden har vi afholdt ølsmagning, bolsjekogningskursus, hudplejekursus og make up-kursus. Og der skal være cup cake-kursus med monster-/rose-tema i denne uge. Alle afholdes efter samme koncept, hvor der sendes en pakke ud med materialer og lækkerier.

Online aktiviteter giver helt nye muligheder for fællesskab

Fælles for arrangementerne lader til at være en begejstring over, at man faktisk kan mødes online og have et fællesskab med andre, der har cystisk fibrose inde på livet – og som naturligvis også er berørt af coronakrisen. Mark Nyholm, som er far til et barn med cystisk fibrose, skrev sådan her til os en sen aften efter ølsmagningen:

”Det her var rigtig sjovt, og det skal I helt sikkert gøre igen.. jeg trak mig nu her, og der var stadig 4 mand tilbage. Rigtig godt arrangement, og det var rigtig rart at ‘være sammen’ med andre i nogenlunde samme bås, som man selv er.

 Jeg er ikke sikker på hvordan man kan beskrive det, hvis man ikke er med, men når en samtale mellem et par håndfulde voksne mænd kan gå direkte fra, at der bliver diskuteret hvilke fodboldhold man hver især holder med, til at der bliver givet gode råd om den første og til tider hårde tid med CF-diagnosen for ret nye forældre, til en intimkoncert leveret af en af patienterne, til udtrapning af sondemad – uden at der er nogen der tænker ‘hvad sker der lige her?’ – så tror jeg på, at man har fat i noget rigtigt.

Det er så rart at være i et selskab, hvor man ikke behøver at forklare. Alle der er med kender til følelsen af de ting man snakker om, og det gør en kæmpe forskel.

Jeg er fan – især når I vælger at lokke med 2 liter lækker øl”

Glæd dig til kommende aktiviteter – proppet aktivitetskalender fra august

Der er mange flere online aktiviteter på vej. Planlægningen er i fuld gang og vi kan afsløre, at der både vil være flere af de allerede afprøvede aktiviteter samt en række helt nye. Der kommer blandt andet online fællesspisning, fysisk online fællesstræning og onlinesmagninger af nye ting på flasker.

Aktiviteterne vil blive meldt ud både på vores hjemmeside, på Facebook og i vores nyhedsbrev, så hold øje med, hvornår du skal tilmelde dig din favoritaktivitet.

Du kan være med til at bestemme hvad vi skal lave (og smage)

Vi har masser af idéer, men vi vil også meget gerne have flere idéer fra vores medlemmer. Hvad synes du vi skal smage sammen online – mere øl, gin, portvin, rom? Hvad kunne du godt tænke dig et kursus i? Er der noget særlig mad, du gerne vil kokkerere sammen med andre online? Hvilken slags fysisk træning ville du hoppe med på hjemme i stuen?

Vi tager med kyshånd imod dine idéer og ønsker på info@cff.dk.