20
nov 18
Nyhed

Nikoline fik et ‘Gode dage’-legat og tog til Göteborg

Nikolines mor havde i al hemmelighed ansøgt om et 'Gode dage'-legat til sin datter. Derfor var det også en stor og dejlig overraskelse, da Nikoline fik nyheden om, at hun havde fået legatet og skulle en tur til Göteborg.

Nikoline Hoppe Iversen blev glad og overrasket, da hun fik nyheden om, at hun havde fået et ‘Gode dage’-legat og skulle en tur til Göteborg:

“Jeg er lykkelig over, at min mor ansøgte på mine vegne, og det var en kæmpe overraskelse. Jeg har ikke måttet forlade landet i fire år, da jeg var på transplantationslisten. Nu hvor jeg har fået nye lunger og efter mislykket operation og et halvt års indlæggelse er endt i respirator, var det en kæmpe lykke at få følelsen af frihed. Jeg havde de vildeste dage i Göteborg med lækker mad, masser af shopping og en hel dag alene med min barndomsven. Min mor var med som respiratorhjælper, og det gav os muligheden for ikke at skulle medbringe “fremmede”.”

’Gode dage’-legatet er en del af Cystisk Fibrose Foreningens projekt ’Positive oplevelser’, der handler om at skabe positive oplevelser for børn og voksne med cystisk fibrose i en til tider hård hverdag. Med støtte fra fonde og virksomheder uddeler Cystisk Fibrose Foreningen derfor legatet til de af foreningens medlemmer, som er ekstra hårdt ramt af sygdommen. Legatet er et mindre legat, der gives til en hel eller delvis sponsorering af en selvvalgt positiv oplevelse eller ting. Der uddeles legater en gang om året.

Læs mere om ‘Gode dage’-legatet her.