25
okt 18

Nekrolog

Erik Wendel 25.8.1963 – 22.10.2018

Forfattet af Niels Høiby

Erik Wendel er død efter et utroligt liv med fra starten svære odds imod sig.

Han, der selv led af den medfødte, arvelige sygdom cystisk fibrose, var et fantastisk fyrtårn for alle landets patienter med sygdommen og deres familier. Da Erik blev født i Viborg, var der ingen centraliseret behandling af sygdommen og de fleste læger kendte den ikke. Hans mor Hanne Wendel fik mistanken om hans sygdom, da et andet barn i omgangskredsen led af den og hun rejste  med den 2-årige Erik til en børnelæge i Frankfurt, hvor den anden patient blev behandlet.

Sygdommen var dengang så alvorlig, at meget få levede til voksenalder. De døde af kroniske lungeinfektioner og underernæring. Eriks mor fik kontakt med direktør Henry Jensen fra Lauritzen rederiet, der havde et barnebarn med sygdommen, som blev behandlet i England. De stiftede sammen med overlæge E.W. Flensborg fra børneafdelingen på Blegdamshospitalet Landsforeningen til Bekæmpelse af Cystisk Fibrose for 50 år siden og fik behandlingen centraliseret på Flensborgs afdeling, som blev flyttet til Rigshospitalet.

På baggrund af foreningens arbejde åbnedes senere et andet center i Århus. Behandlingen hos Flensborg var så fremragende, at Erik kunne gennemføre sin skolegang i Viborg med en matematisk-fysisk studentereksamen og flytte til København og starte på polit-studiet på universitetet. Da arbejdet med cystisk fibrose patienterne og deres familier var blevet meget omfattende for hans mor, der ledede foreningens sekretariat, ophørte Erik med studiet og viede sit liv til foreningens opgaver.

Det gjorde han så fremragende, at foreningens blad, som han redigerede, også blev brugt i andre skandinaviske lande. Erik trænede sin fysik intensivt og var en stor, flot, stærk mand, som ikke lignede en kronisk syg patient, og det var først de sidste par måneder før hans død, at lungesygdommen ikke længere kunne holdes nede. Han havde som sin mor en enestående energi, argumentationskraft og gennemslagskraft og blev derfor ledestjerne og idol for cystisk fibrose-patienterne og deres familier, som han lavede kurser for. De sidste par år arbejdede Erik for medicinalvirksomheden Xellia. Eriks kone Betina er sygeplejerske og de har to raske børn, Christian og Michelle-Renée.

Vores tanker går til Betina, børnene og Hanne, der bærer det største tab, men vi andre vil aldrig glemme Erik og hans indsats for cystisk fibrose patienterne.