18
feb 19
Legat

Nu kan du søge legater

Det er nu muligt at søge Cystisk Fibrose Foreningens to legater, 'Gode dage'-legatet og sportsrejselegatet.

Kim Andersen har cystisk fibrose, og han fik et sportsrejselegat af Cystisk Fibrose Foreningen i 2018. Han inviterede sin datter på 10 år med til Club La Santa, og sammen havde de en skøn tur, der gav overskud og inspiration på kontoen.

‘Gode dage’-legatet

Med støtte fra fonde og virksomheder uddeler Cystisk Fibrose Foreningen ‘Gode dage’-legatet til børn og voksne, som er hårdt ramt af sygdommen. Legatet er et mindre legat, der gives til en hel eller delvis sponsorering af en selvvalgt positiv oplevelse eller ting.

Hvem kan søge ‘Gode dage’-legatet?

Legaterne kan søges af børn og voksne med cystisk fibrose, som er eller har været igennem en svær sygdomsperiode, og/eller som ikke kan deltage i foreningens øvrige aktiviteter, fordi de har en resistent eller aggressiv bakterie, som de kan give videre til andre med cystisk fibrose.

Der er sidste frist for ansøgning den 3. marts 2019.

Læs mere om ansøgningskriterierne og søg ‘Gode dage’-legatet her.

Sportsrejselegatet

Cystisk Fibrose Foreningen uddeler legater a 10.000 kr. til en sportsrejse til Club La Santa. Club La Santa giver rabat på rejsen på 2.000-3.000 kr., som kan bruges af legatmodtager og/eller en evt. ledsager.

Hvem kan søge sportsrejselegatet?

Alle med cystisk fibrose kan søge legatet. Udvælgelse af legatmodtagere foretages af foreningens legatudvalg i samarbejde med Cystisk Fibrose Centrene. Rejsen skal foregå i 2019.

Der er sidste frist for ansøgning den 3. marts 2019.

Læs mere om ansøgningskriterierne og søg Sportsrejselegatet her.

Tak til sponsorerne

’Gode dage’-legatet og sportsrejselegatet er en del af foreningens projekt ’Positive oplevelser’, der handler om at skabe positive oplevelser for børn og voksne med cystisk fibrose i en til tider hård hverdag. Der uddeles legater en til to gange om året.

Projekt ‘Positive oplevelser’ er støttet af Direktør Emil og fru Bertha Krafts Legat, Frantz Hoffmanns Mindelegat, Foundation Juchum, Konsul Grosserer Osvald Christensens Mindefond, Billund lufthavn, Club La Santa, MC-klubben Hit the Road, Volfee Volsom Volbeat, Aarhus og Omegns Bankocenter samt flere andre fonde, virksomheder og privatpersoner. Tusinde tak for jeres støtte!

Tak til alle sponsorerne!