05
okt 20

Fokus på Organdonation i hele uge 41 – Vi maler ugen gul!

På lørdag den 10. oktober er Organdonationsdag 2020 i Danmark og der sættes i hele uge 41 ekstra fokus på organdonation. Cystisk Fibrose Foreningen er med til at skabe opmærksomhed omkring dette vigtige emne med kampagnen Den Gule Organ-and. Hele ugen kan du møde de små gule ænder på din vej. Husk at tage et billede og lægge på dine sociale medier. Sådan kan du hjælpe med at udbrede budskabet om at tage snakken om organdonation.

Flere med cystisk fibrose får på et tidspunkt brug for en organtransplantation for at overleve. Derfor er det vigtigt for Cystisk Fibrose Foreningen at bidrage til at øge opmærksomheden på vigtigheden af at tage stilling til organdonation og vi sætter i hele uge 41 og på Organdonationsdagen fokus på det vigtige emne ved med kampagnen Den gule organ-and og med historier om personer med cystisk fibrose hvis liv blev reddet, fordi de kunne få et nyt organ.

Frivillige laver gule organ-ænder og sætter ud i hele landet
Den Gule Organ-and er vores lille maskot, som skal bringe smil på folks læber, samtidigt med at den henleder deres opmærksomhed på det vigtige emne organdonation.

Foreningens fantastiske frivillige laver ænderne derhjemme som strikkede, hæklede, klippeklistrede, filtede, i perleplader eller noget helt andet, og sætter dem i løbet af uge 41 ud i det offentlige rum med et skilt om halsen med budskabet om at tage snakken og en historie om en person med cystisk fibrose, hvis liv blev reddet på grund af organdonation fra en der havde taget stilling.

I år har omkring 150 frivillige lavet mere 4000 ænder til kampagnen og i disse dage kan du møde dem rundt omkring i hele landet.

Kendte danskere støtter sagen
Udover vores frivillige andeproducenter har Cystisk Fibrose Foreningen en række engagerede, kendte ambassadører, der hjælper med at udbrede budskabet blandt deres mange følgere på sociale medier.

Følg med på Facebook og Instagram i løbet af ugen og se, hvilke 15 kendte danskere, der støtter op om projekt Den gule organ-and i år. Du kan tjekke under hashtaggene #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2020 og #cystiskfibroseforeningen.

Sådan kan du være med til at støtte – mal ugen gul
Du kan støtte kampagnen og være med til at sætte fokus på organdonation ved at dele opslag med gule ænder, tagge dine venner, tage billeder når du møder en and på din vej og dele dem på dine egne sociale medier. Lad os sammen sætte fokus på organdonation ved at gøre ugen gul!

Husk at bruge hashtaggenen #gulorganand #tagsnakken #organdonationsdag2020 og #cystiskfobroseforeningen.

Læs mere om Cystisk Fibrose Foreningens arbejde for at sætte fokus på organdonation her.