26
apr 18
Forskning, Nyhed

Vil du med til cystisk fibrose kongres i Beograd?

Er du glad for at lave video og vil du gerne videointerviewe de danske forskere og læger på kongressen i Beograd?

Fra d. 6. juni til d. 9. juni er der Cystisk Fibrose Kongres i Beograd.

Cystisk Fibrose Foreningen har støttet 19 forskere og læger, så de kan deltage på kongressen og fremlægge deres forskningsresultater. Undervejs på kongressen vil vi interviewe forskere og læger, om deres forskningsprojekter og seneste nyt inden for forskning og behandling.

Vi har derfor brug for en person, som rigtig gerne vil interviewe forskere og læger. Det hele skal optages på video og lægges op på foreningens Facebook-side undervejs på kongressen. Forud for kongressen skal du stå for at lave aftaler med dem, der skal interviewes, og under kongressen skal du stå for interview og videooptagelserne.

Foreningens direktør, Helle Ousted, er også med på kongressen og vil assistere dig i forbindelse med de forskellige interviews. Vi aflønner med et honorar svarende til aflønning for studentermedhjælper. Der vil være ca. 10-20 timers forberedelse inden kongressen og ca. 20-30 timers arbejde i løbet af de tre til fire dage, vi er med på kongressen i Beograd.

Vi sørger for rejse og ophold. Dine udgifter til forplejning vil også blive dækket af foreningen.

Er du interesseret i at høre mere, er du velkommen til at kontakte Helle Ousted på tlf. 22334549 eller email ho@cff.dk. Du kan se nogle af de interviews vi tidligere har lavet med forskerne på her.