14
dec 18

Cystisk Fibrose Foreningen indgår samarbejdsaftale med Billund Lufthavn

Cystisk Fibrose Foreningen har netop indgået en samarbejdsaftale med Billund Lufthavn. Aftalen strækker sig over tre år og er et af de største virksomhedssamarbejder i foreningens historie.

Samarbejdet indebærer indsamling og udbredelse af kendskab til cystisk fibrose

Fra 2019 og tre år frem vil der stå indsamlingsmontrer i Billund Lufthavn, som de 2,8 millioner passagerer, der årligt ekspederes i lufthavnen, kan lægge penge i. Hvert år bliver de indsamlede penge gjort op, og det beløb fordobler Billund Lufthavn.

Sideløbende med indsamlingen laver Cystisk Fibrose Foreningen og Billund Lufthavn en række projekter sammen, som har til formål at udbrede kendskabet til cystisk fibrose.

Billund Lufthavn vil støtte børn med cystisk fibrose

De penge, der bliver indsamlet i montrerne, og det beløb, Billund Lufthavn donerer, går til arbejdet med børn med cystisk fibrose og deres familier.

– De indsamlede midler fra lufthavnen kommer til at gøre en stor forskel for vores arbejde for børn med cystisk fibrose og deres familier. Derudover kan det her samarbejde bidrage til, at mange flere får kendskab til cystisk fibrose. Det er rigtig positivt. Mange af vores medlemmer med cystisk fibrose inde på livet kan nemlig nogle gange føle, at cystisk fibrose er en overset sygdom. Vi glæder os rigtig meget til samarbejdet og de forskellige projekter, vi skal lave sammen i løbet af de næste tre år, siger direktør Helle Ousted fra Cystisk Fibrose Foreningen.

Stor tak til Billund Lufthavn for, at de har valgt Cystisk Fibrose Foreningen til dette flotte samarbejde. Mindst lige så stor tak til de to medarbejdere i Billund Lufthavn, som har indstillet Cystisk Fibrose Foreningen. Billund Lufthavn vælger sine samarbejdspartnere ud fra medarbejdernes indstillinger, hvor det er et krav, at medarbejderne selv skal være berørt af den sag, de indstiller. Det blev til Cystisk Fibrose Foreningens store glæde cystisk fibrose, der de næste tre år bliver den sag, Billund Lufthavn støtter.

Vi vender tilbage med mere nyt om samarbejdets projekter i det nye år.